Jak się uczyć w domu?

5.5.20

Gdzie i jak się uczyć – wskazówki dla uczniów i rodziców

Co zrobić, by chciało nam się chcieć UCZYĆ?

Efektywnemu uczeniu się sprzyja całościowy stan psychofizyczny.

Przystępując do nauki w domu uczeń powinien być:

Nie powinien mieć na sobie zbyt ciasnego ubrania, ze względu na złe krążenie krwi.

Dobry nastrój jest pomocny!!!

A ospałość, ociężałość i zniechęcenie można łatwo zlikwidować biorąc szybki, chłodny prysznic

I co jeszcze jest ważne????

Miejsce nauki

Przygotuj stałe miejsce do uczenia się i odrabiania lekcji:

Stwórz swój własny harmonogram dnia i nauki, w którym znajdzie się czas na:

Odrabiaj lekcje w godzinach najbardziej korzystnych dla biologicznego rytmu twojego organizmu: (dla osób dorosłych, między godz. 8 a 12; szczyt wydajności godz. 10 rano albo między godz. 18 a 20; szczyt wydajności godz. 19-20).

Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu – 7,5-8 godz. Wskazane są krótkie drzemki w ciągu dnia (do 20 minut albo nie krócej niż 1,5 godz.).

Organizacja uczenia

Przed nauką nie objadaj się nadmiernie, sytość powoduje senność, pusty żołądek dekoncentruje.

Odżywiaj się odpowiednio: stosuj dietę antystresową – bogatą w witaminy grupy B (ryby, ciemne pieczywo, jajka, groch, wątroba, magnez, czekolada, orzechy, chrom, cynk).

Po każdych 45 min nauki zrób 5 do 10 min przerwy (relaks, ćwiczenia oddechowe i fizyczne).

Zadbaj o ograniczenie wszelkich bodźców nie związanych z nauką (słuchowych- radio muzyka, wzrokowych- telefon, telewizor, ruchowych- ktoś cały czas coś od nas chce- ustal z rodziną że jest to twój czas na naukę.

Przy czytaniu trzymaj książkę w odległości 30 cm od oczu.

Nie pracuj jednorazowo zbyt długo lecz rozłóż w czasie zadania, które masz wykonać;

Nagroda

Po każdym dobrze zrealizowanym zadaniu zasłużyłeś na małą nagrodę. Ustal sam lub z rodzicami jaką małą przyjemność sobie sprawisz.

Zaplanuj czas na odpoczynek, zabawę, gry czy trening.

Kilka sposobów na naukę

Jak się uczyć i wszystko pamiętać???? Czyli kilka porad z poradnika szkoły szpiegów…..
Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku, który podpowie jak poprawić swoją pamięć, bystrość umysłu i szybkość nauki:

Gotowi?

Start… Link do filmiku

Jak skutecznie się uczyć w domu