Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wieliczce

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Wieliczce

Niespodziewany prezent na 150- lecie Szkoły

4.23.22

Niespodziewany prezent na 150 – lecie Szkoły Podstawowej nr 2 im. T. Kościuszki w Wieliczce

 

Do Naszej Szkoły zgłosił się Pan Tomasz Barbaszewski, który znalazł w swoim mieszkaniu obraz z 1923 roku i postanowił go ofiarować. Pan Tomasz jest emerytowanym nauczycielem akademickim. A obraz, który nam podarował przedstawia portret Dyrektora Szkoły Antoniego Kosowskiego, który jako piąty z kolei kierował Szkołą w latach 1905-1924. Obraz został namalowany i podarowany z okazji Jubileuszu 50-lecia pracy nauczycielskiej.

Ze względu na swój wiek obraz i rama były zniszczone, ale dzięki dziadkowi naszych uczennic Panu Jerzemu Dudzie odzyskał dawny blask. Pan Jerzy zrekonstruował i pozłocił ramę, a obraz zawiózł do Głównego Konserwatora zabytków na Wawelu. Pani dr hab. Ewa Wiłkojć odrestaurowała obraz i zrobiła renowację malunku.

Dzięki bezinteresowności i ofiarności tych osób Szkoła zyskała pamiątkę oraz wspaniały prezent na Jubileusz Szkoły.