Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wieliczce

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Wieliczce

Podziękowania dla Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

2.10.24

9 lutego br. Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak i Dyrektor Biura Spółki Kopalni Tomasz Broniowski odwiedzili naszą szkołę, przekazując na ręce Pani Dyrektor Bożeny Juszkiewicz oraz Pań Wicedyrektor Izabeli Piech i Agaty Michalik czek o wartości 5 tysięcy złotych. Kwota ta zasili fundusze zbierane na zakup rolet zaciemniających salę gimnastyczną, na które nasza szkolna społeczność gromadziła środki od kilku miesięcy.

W imieniu całej Społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowanie dla Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. z Panem Prezesem na czele oraz dla Pani Moniki Szczepy, Przewodniczącej Rady Rodziców za ogromne zaangażowanie w życie Szkoły, życzliwość i bardzo owocną współpracę.

Jaki ma związek wielicka Dwójka z Kopalnią Soli „Wieliczka”?  W roku 1838, w miejscu obecnego szkolnego gmachu, stanęły obszerne łazienki w stylu włoskim, w którym kuracjusze zażywali leczniczych kąpieli m.in. w wielickich solankach. Zakład kąpielowy był dziełem lekarza kopalni dr.  Feliksa Boczkowskiego.  Obiekt wyposażono w natryski, wanny, łaźnię parową. Przy łazienkach mieściły się pokoje gościnne oraz teatr. Ten obiecujący zalążek uzdrowiska został jednak zmieciony przez rabację galicyjską (1846). Z czasem miasto wykupiło budynki i uruchomiło w nim w roku 1865 Męską Szkołę Wydziałową, która potem przekształciła się w Szkołę Podstawową nr 2 w Wieliczce.