Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wieliczce

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Wieliczce

Wycieczka do Skamieniałego Miasta – kl. 7d i 8b

10.6.20

6 października klasy 7d i 8b wraz ze swoimi wychowawcami oraz panią wicedyrektor wyruszyły na wycieczkę do rezerwatu przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto – największej przyrodniczej atrakcji Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

Od rana świeciło nam słońce, co wróżyło udaną wyprawę.

Do Ciężkowic dotarliśmy po półtorej godzinie podróży w autokarze. Na parkingu czekał już na nas pan przewodnik. Poruszając się niebieskim szlakiem mogli podziwiać liczne skały zbudowane z piaskowca ciężkowickiego i ukształtowane wskutek procesów erozyjnych. Ich kształty przypominają zaklęte w kamień postacie ludzi i zwierząt, a nawet miasto z ratuszem. Nazwy skał nawiązują do ich kształtu np. „Piramidy”, „Orzeł”, „Czarownica”. Z większością skał związane są jakieś legendy, z niektórymi nawet więcej niż jedna. Wszyscy świetnie sobie radziliśmy na trasie wędrówki, choć była ona niełatwa.

W trakcie gry terenowej na uczestników czekały zagadki i krzyżówki na temat Rezerwatu Skamieniałe Miasto, okolicznych zabytków oraz osoby Ignacego Jana Paderewskiego, za które zespoły otrzymywały punkty. W czasie konkursu “Jaka to melodia” rywalizujące zespoły miały szansę odgadnąć nazwiska sław takich jak Roksana Węgiel, czy piosenkę zespołu Pectus. Na szlaku pojawiło się również kilka informacji przyrodniczych, ciekawostek zauważonych po drodze.

Gra trwała około dwóch godzin i w tym czasie można było „obejść” większość skałek. Po wręczeniu nagród i krótkim odpoczynku, udaliśmy się w drogę powrotną.

Zmęczeni, ale pełni nowej wiedzy i wspaniałych wrażeń wróciliśmy do domu. To była bardzo udana wycieczka.

Galeria