Teatr Groteska - Brzydkie kaczątko

• 25 kwietnia wszystkie dzieci filialnej szkoły z opiekunami pojechali do teatru "Groteska" w Krakowie na przedstawienie pt."Brzydkie kaczątko".Spektakl  powstał  na motywach baśni  Hansa  Christiana Andersena, a właściwie "powstawał" w trakcie przedstawienia.Bohaterem zostaje brzydkie kaczątko, które po wielu bolesnych doświadczeniach z szarego pisklęcia przemienia się w pięknego łabędzia. Ta naturalna w przyrodzie kolej rzeczy stała się w teatrze źródłem poetyckiej metafory.
  • Źli ludzie, ukryci pod kostiumami zwierzęcych postaci, dostrzegli tylko szarą powierzchowność głównego bohatera. Dopiero mądre i dobre łabędzie odkryły w nim wewnętrzne piękno.
Dzieci mogły zobaczyć teatralną zabawę w wymyślanie bajki. Bohaterowie powstawali  na oczach widzów z koszyka wiklinowego, kanapy i kolorowych chustek. Spektakl operował  różnorodnymi środkami teatru lalek: lalki animowane przez aktorów, maski i kostiumy.

"Świat kocha tylko pięknych i bogatych
Na moje szare pióra się złości
Powiedz przyjacielu, co trzeba zrobić
By znaleźć choć trochę miłości.
Oczy mają ślepe, serca skamieniałe ...."

Bajka zakończyła się morałem: "Każdy może być bogaty, gdy tylko sięgnie ręką po obłok, każdy może być piękny, wystarczy, że zakwitnie w nim dobro".