Spotkanie z górnikiem

5 grudnia przybył do szkoły górnik - Pan Marek Woroń. Przywitaliśmy go bardzo radośnie. Dzieci z oddziału przedszkolnego wyrecytowały wiersz, a następnie wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę połączoną z krótkim tańcem. Pan górnik powitał nas pozdrowieniem "Szczęść Boże", zaprezentował swój górniczy strój, wyjaśniając jakie kolory piór mają czapki i co te kolory oznaczają. Przedstawił rodzaje soli, rozmawiał z dziećmi na temat jej występowania i znaczenia dla naszego zdrowia. Dzieci mogły poznać kilka nowych słów m. in.: halit, spong, strop, ociosy, pies kopalniany, czy bałwan solny. Nie zabrakło opowieści o kopalni i pracy górnika, połączonych z prezentacją kolorowych zdjęć oraz o patronkach górników: św. Barbarze i św. Kindze. Chłopcy mieli okazję szukać pięknego pierścienia i wręczyć go wybranej dziewczynce. Pan Marek zaprosił dzieci do zwiedzania kopalni, do "Solilandii". Na zakończenie odpowiadał na pytania, zadawane przez uczniów naszej szkoły.

Kinga Filus