Śniadanie Daje Moc!

Szkoła Filialna w Sułkowie,  w bieżącym roku szkolnym, wzięła udział w  ogólnopolskim programie "Śniadanie Daje Moc" .( Obchodzony w Europie jako "Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania - 8.11.) Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

5 listopada odbyło się wspólne śniadanie, dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy pierwszej i drugiej usiedli przy stole, gdzie wcześniej, rodzice przygotowali pełnowartościowe, zdrowe śniadanie. Pamiętając, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Były kanapki, naturalne soki, owoce, sery, wędliny, kolorowe dodatki ....   Dzieci, także  mogły przygotować  swoją kanapkę.

Program „Śniadanie Daje Moc” jest kolejnym działaniem w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia, które do dotychczasowych działań nakierowanych na walkę z niedożywieniem dzieci w Polsce dodaje szeroko zakrojoną edukację najmłodszych oraz angażuje rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

W czasie zajęć edukacyjnych, nauczyciele przekazują najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia.

12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów Według Instytutu Matki i Dziecka

1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.

3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

6. Mięso, jaja czy ryby - możesz wybierać.

7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.

8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców, i soku to dzień stracony.

9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.

10.Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

11.Dobrą wodą gaś pragnienie.

12.Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Serdecznie dziękujemy  wszystkim rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas w przygotowanie i prace porządkowe w dniu Śniadnie Daje Moc- uczniowie i nauczyciele : A. Olchawska, A. Żytkowicz, E. Wawrzonek